در زیر یک سهام باقی مانده است! – ایسنا

[ad_1]

دو هفته پس از اینکه بورس پیشنهاد سه باری را برای نزدیک‌تر کردن پالایشگاه‌ها به ارزش ذاتی ارائه کرد، این صندوق‌ها به معاملات زیر قیمت‌های NAV ادامه می‌دهند و خریداران همچنان در ضرر هستند.

به گزارش ایسنا، برخی از مردم از ماجرای صندوق های سرمایه گذاری با سود تجاری یا ETF های دولتی بی اطلاع هستند. صندوق هایی که قرار بود در روزهای اوج بازار سهام عدالت را به مردم برسانند، حدود دو سال بود که زیانده بودند و هیچ یک از این دو سال حتی روزهای پرفراز و نشیب بازار را نداشتند. ارزش ذاتی وجوه یا همان Reach NAV.

ماجرا از سال 1399 آغاز شد، در روزهایی که شاخص کل بورس بالای دو میلیون واحد در نوسان بود، دولت قول داد سه صندوق دولتی در قالب صندوق های ETF، دوم بانک و پالایشگاه صندوق بیمه و سوم خودرو صندوقدار و فلزی را تامین کند. . در واقع، دولت قصد داشت باقی مانده سهام خود را در برخی بانک ها، شرکت های بیمه، پالایشگاه ها، شرکت های خودروسازی و فولاد به بازار عرضه کند و از این طریق سهام خود را به مردم واگذار کند. این وجوه با تخفیف 20 تا 30 درصدی در اختیار مردم قرار می گرفت و هر ایرانی با نماد ملی می توانست آن را خریداری کند.

جالب اینجاست که وزیر سابق اقتصاد در آن زمان بار دیگر تاکید کرد که این صندوق فرصت خوبی برای توزیع ثروت بین ایرانیان است. وی اعلام کرد که با 20 درصد تخفیف در این صندوق، فردی در صورت خرید اولین سهام پالایشی برای پنج میلیون دامنه، یک میلیون دامنه تخفیف دریافت می کند و در واقع از یک میلیون دامنه ثروت بهره مند می شود.

در همین راستا اولین صندوق تارا ایگ در اوایل تابستان 1399 داده شد و در سوم تیرماه معامله شد. در واقع از طریق این معامله، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت، باقیمانده سهام بانک مالت، بانک تجارت و صادرات ایران و بیمه الفورس و اتکای امین را واگذار کرد.

بیش از چهار میلیون نفر در نگارش این صندوق شرکت کردند. این صندوق در راستای رشد بازار سرمایه بازدهی قابل توجهی دریافت کرد و تا 200 درصد سود رسید. این صندوق همچنان سودآور بود، اگرچه شاخص کل سهام به شدت از کمتر از دو میلیون واحد به کمتر از یک میلیون واحد سقوط کرد زیرا سود بسیار پایین بود. اما عمر این سود زیاد نبود و رکود مستمر در بازار صندوق ها آن را به ته چاه کشاند.

وضعیت اخیر جعبه ها

البته ارزش این صندوق نیز در سایه روزهای صعودی بازار در سال جدید افزایش یافته است و طبق آخرین آمار، هر واحد این صندوق حدود 11900 دامنه قیمت گذاری شده است. در حالی که NAV این صندوق 16 هزار و 900 دامنه است، قیمت هر واحد این صندوق همچنان با NAV فاصله قابل توجهی دارد.

اما سود پالایشگاه اول از ابتدا کاملاً جدا شد. پالایشگاه اول باقیمانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است که توزیع این پالایشگاه ها نقش اساسی در اختلاف بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد داشت و بهانه ای برای سقوط بازار شد. ! این صندوق راه اندازی شد، اما توزیع آن همزمان با سقوط بازار بود. هر واحد این صندوق در روز عرضه 10 هزار دامنه قیمت داشت اما در روزهایی که بازار سقوط کرد به 5000 دامنه رسید که نصف قیمت روز تحویل بود. قیمت این صندوق در آخرین روز معاملات این هفته به بیش از 8000 دامنه رسید. در حالی که قیمت NAV 11 هزار و 900 دامنه است.

آیا سه پیشنهاد این شرکت به سهامداران خسارت وارد می کند؟

در همین راستا دو هفته پیش بورس و سازمان امنیت سه راهکار برای نزدیک کردن پالایشگاه اول و اول به ارزش ذاتی خود ارائه کردند.

بر اساس این پیشنهاد، سازمان های غیردولتی دارای سهام در صندوق می توانند رای خود را به صندوق بیندازند. پیش از این تنها دولت می‌توانست مستقیماً سرمایه جذب کند، در حالی که سایر سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی نمی‌توانستند در تصمیم‌گیری این صندوق‌ها مشارکت داشته باشند.

در پیشنهاد دیگری، سیستم بورس پیشنهاد کرد که این ETF ها به صندوق های فعال و بخشی تبدیل شوند. این بدان معناست که صندوق ها می توانند ترکیب سبد سهام را تغییر دهند و بازار را نگه دارند. پیش از این، پرتفوی صندوق پالایش اول فقط شامل نمادهای چهار شتر شبنا، شپرد و شبریس و پرتفوی صندوق با Webmelt، WebSatro، Vadzarath، Etcom و Alfors و مدیریت منفعل، تعداد سهام موجود و لوگوی جدید بود. مدیریت می شود اما با اجرای پیشنهاد فعلی می توانند ترکیب سبد سهام را تغییر داده و استفاده کنند. پتانسیل بازار

پیشنهاد دیگر مرتبط با این موضوع، امکان فروش واحدهای ترجیحی این صندوق ها در مزایده و تبدیل آنها به خصوصی به منظور جذب جریان نقدی بیشتر است. این پیشنهاد در راستای پیشنهاد اول بوده و امکان فروش واحدهای امتیازی برای جذب منابع جدید و پتانسیل استفاده در مدیریت صندوق برای افزایش قدرت مانور سرمایه گذاری مطرح شده است.

این راهکارها همچنان در انتظار تصویب شورای عالی بورس است، اما این شرکت پیش بینی می کند با اجرای این پیشنهادات، وجوه کم هزینه و پالایش شده به 95 درصد ارزش ذاتی خود برسد. تصمیمی که هنوز در شورا تصویب نشده بستگی به این دارد که در صورت تصویب این دو صندوق از ورطه رها شوند یا خیر.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.