قاچاقی که بازار روغن نباتی را فلج کرد!

[ad_1]

مشاهدات حاکی از آن است که بازار روغن نباتی بی ثبات است و عرضه آن به ویژه در برخی فروشگاه های زنجیره ای کم است. به نظر می رسد این مشکل به طور مستقیم با این قاچاق مواد غذایی مرتبط باشد.

به گزارش ایسنا، بر اساس نظارت‌های میدانی و گزارش‌ها، عرضه نفت به مغازه‌ها و مراکز فروش سطح شهر کم است. برخی فروشگاه های زنجیره ای به تعداد محدود روغن به مصرف کنندگان می فروشند و برخی از مغازه داران می گویند مدتی است عرضه روغن کم و قیمت ها بالا بوده است.

گزارش ها حاکی از آن است که قیمت نفت در ایران به دلیل اختصاص 4200 دامنه برای واردات نفت، نسبت به سایر کشورها حدود 20 درصد کاهش یافته است و این موضوع جذابی برای خروج محصول از کشور و ارسال رسمی به سایر کشورها است. و به صورت غیر رسمی ایجاد شد. در همین راستا اخیراً قاچاق گسترده روغن خوراکی از جنوب ایران به کشورهای دیگر کشف شد.

منشی سابق انجمن بنکداران مواد غذایی اعلام کردشرکت های عرضه کننده در حالی که نفت فله را با قیمت مصوب عرضه می کنند، محصولات دیگری مانند رب و ماهی کنسرو شده را نیز به بنکداران می فروشند تا بنکداران علاقه ای به خرید نفت با قیمت مصوب نداشته باشند. .

از طرفی اسفند پارسال عرضه نفت با تشدید جنگ روسیه و اوکراین این یک بحران جهانی شد زیرا روسیه و اوکراین بزرگترین صادرکنندگان روغن آفتابگردان و تخمه آفتابگردان بودند و این درگیری منجر به اختلالات زیادی در تولید و صادرات روغن به سایر کشورها شد. به گفته امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن روغن نباتی، این درگیری ها قیمت جهانی روغن آفتابگردان را بالا برده و حمل و نقل و توزیع کالا را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته وی، البته قیمت جهانی سایر روغن ها نیز افزایش یافته است اما مشکلی برای تامین آنها وجود ندارد.

بیرشک گفت: نگرانی ها و مشکلات مربوط به این بخش به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده و به محض واردات از اوکراین و روسیه باید از کشورهای جایگزین وارد شود.

روزهای آخر البته اتحادیه روغن نباتی اعلام کرد در سال های اخیر یکی از مشکلات کارخانجات و واردکنندگان روغن نباتی در کشور تخصیص بی موقع ارز توسط دولت بوده است. نیازهای کشور در ماه های آینده.

وقتی اینها بر اساس گزارش اخیر گمرک ایراندر حال حاضر از حدود چهار میلیون تن کالاهای اساسی گمرکات و بنادر، بیش از 700 هزار تن به روغن و دانه های روغنی اختصاص دارد.

وزارت جهاد کشاورزی چندی پیش اعلام کرد که مشکل کمبود روغن در بازار تا چند روز آینده حل می شود که با خروج روغن در گمرک کار می کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.