مردم سراوانان از کمبود آب و خاک و هوای سالم رنج می برند

[ad_1]

ایسنا/ کلین نماینده مردم سراوان در مجلس با بیان اینکه هجوم حشرات و بوی بد هوا هوای سالم را از مردم سراوانان ربوده است، بیان کرد: مردم سراوانان به دلیل زباله آب سالم و خاک سالمی نداشتند. نشت زباله آب های زیرزمینی را آلوده کرده و بر خاک تأثیر می گذارد.

محمدرضا احمدی شنکاری در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گلان با اشاره به موضوع پسماند سراوان به عنوان یکی از مهمترین مشکلات استان و کشور اظهار داشت: از فرماندار گلان به دلیل جدی گرفتن موضوع پسماند سراوان تشکر می کنم.

وی گفت: مردم سراوانان از زباله و زباله رنج می برند و اگر نگاه ملی به موضوع سراوانان وجود داشت ما نیز می توانستیم از کمک های ملی بهره مند شویم.

نماینده دولت در مجلس شورای اسلامی گفت: آب، خاک و هوا سه حق طبیعی هر انسان است بنابراین مردم سراوانان نه آب سالم و نه خاک سالمی دارند چرا که نشت زباله آب های زیرزمینی را آلوده کرده است. محصولات زراعی آنقدر آلوده هستند که دیگر سالم نیستند.

احمدی با بیان اینکه هجوم حشرات و بوی بد هوای سالم سراوانانی ها را نیز ربوده است، بیان کرد: سراوانان باید با صدای بلند صحبت کنند و برای این مشکل چاره اندیشی کنند. متاسفانه سراوان به محل دفن زباله غیراصولی و غیربهداشتی تبدیل شده است و به دلیل نداشتن حصار، حیوانات مصرف کننده گوشت و شیر به راحتی وارد این منطقه آلوده می شوند.

وی با اشاره به انتخاب موقت سراوانان به عنوان محل دفن زباله، افزود: تنها شش ماه طول می کشد تا زمین سراوانان پر شود، 40 سال طول می کشد. بیماری ها و بیماری های گوارشی و تنفسی و انواع سرطان ها انسان را نجات داده است.

نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه زباله های آلوده را نباید در محل دفن زباله سراوان ذخیره کرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد ورود زباله های خانگی، صنعتی و بیمارستانی به این منطقه هستیم و شیرابه به سم سیاه طبیعی تبدیل شده است و محیط زیست. بیشتر آبکی و گل آلود می شود.

وی شیرابه سراوان را عامل آلودگی رودخانه های سرجاوب و کوهروت دانست که در نهایت وارد رودخانه بیربازار می شود و گفت: با ساخت سد و سردانه از همین آب برای کشاورزی و آبزی پروری استفاده می شود و چاره دیگری ندارد.

احمدی خاطرنشان کرد: حفظ جان مردم از درآمدهای اقتصادی مهم است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.