مسابقه “روان درمانی”؛ تمرکز فارغ التحصیلان «روانشناسی» و بیکاری «متخصصان»

[ad_1]

به گفته کارشناسان این حوزه با 270 هزار دانشجو در رشته ها و شاخه های مختلف روانشناسی و مشاوره در حال حاضر با هجوم فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و مشاوره به ویژه در کلان شهرها و بیکاری در این رشته مواجه هستیم. .

به گزارش ایسنا، در حال حاضر تا 270000 دانش آموز آنها در مقاطع مختلف در رشته روانشناسی و مشاوره تحصیل می کردند و کارشناسان این رشته معتقدند عدم کنترل پذیرش و آموزش فارغ التحصیلان توسط کادر علمی نامناسب در برخی از دانشگاه ها باعث شده است که فارغ التحصیلان متعددی تمایل به دریافت کلیه مدارک تحصیلی داشته باشند. آنها مجوز کار و فعالیت در زمینه روانشناسی را دارند.

نظارت دقیق بر کیفیت این مصاحبه ها به جز لزوم افزایش کمیسیون های ویژه و مصاحبه با اساتید برای تسریع در روند بررسی صلاحیت متقاضیان دریافت مجوز از سامانه نظام روانشناسی و مشاوره. از دانشگاه‌های دولتی مختلف، آزاد و فرار نور منجر به افزایش تعداد متقاضیان مجوز و در نتیجه طولانی‌تر شدن لیست انتظار برای مصاحبه شد.

برخی از متقاضیان مدعی هستند که لیست انتظار آنها به دو سال رسیده است. در این شرایط دور از انتظار نیست که متقاضیان با عضویت در سامانه روانشناسی و سامانه مشاوره کشور، برای رقبای خود پروانه بهره برداری صادر کنند و در مکان های غیررسمی مانند شبکه های مجازی به مردم خدمات ارائه دهند.

اما با توجه به بحران کووید 19 و تقاضای روزافزون برای خدمات روانشناختی و مشاوره، فعالیت‌های قانونی و غیرقانونی افراد در این صنعت افزایش یافته است، اما خواسته‌های اولیه و حمایت‌های لازم کارشناسان و متخصصان این صنعت برآورده نشده است. افزایش روزافزون فارغ التحصیلان فارغ از بار تحصیلی آنها، رقابت تنگاتنگی را بین روانشناسان به همراه داشته است و انتخاب روانشناس مناسب برای افراد چالشی دشوار است چرا که نظارت بر بار علمی فارغ التحصیلان ورودی به رشته روانشناسی ضروری است. .

تربیت روانشناس با کادر علمی نامناسب

دکتر مجید صفرنیا، رئیس انجمن روانشناسان اجتماعی ایران وی گفت: در حال حاضر با تعداد زیادی فارغ التحصیل رشته روانشناسی و مشاوره مواجه هستیم که این امر باعث بیکاری متخصصان این رشته شده است. و با مشاوری ملاقات کردیم که نگران کننده است. گاه می بینیم که دانشگاه های دور به تربیت دانشجویان دکتری بی کیفیت در رشته روانشناسی و مشاوره می پردازند که حتی کادر علمی مناسبی در زمینه روانشناسی و مشاوره ندارند.

بیکاری تعداد زیادی از فارغ التحصیلان و متخصصان «روانشناسی».

همه اساتید روانشناسی معتقدند تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته روانشناسی و مشاوره از دانشگاه های مختلف با بیکاری در این رشته مواجه خواهند شد و کشور در سال های آینده برای جلوگیری از این امر با ورود به این رشته مواجه خواهد شد. کنترل شود.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که آیا تعداد روانشناس فعلی متناسب با جمعیت کشور است، توضیح داد: در حال حاضر به اندازه کافی روانشناس در کشور وجود دارد. سازمان روانشناسی و مشاوره کشور دارای حدود 40 هزار روانشناس و حدود 15 هزار روانشناس دارای مجوز از سازمان روانشناسی و مشاوره کشور، قوه قضائیه و سازمان بهزیستی، ورزش و جوانان است. به این ترتیب حدود 50 یا 60 هزار روانشناس حرفه ای آموزش دیده در کشور مشغول به کار هستند که این تعداد متناسب با جمعیت کشور و حتی در کشورهای پیشرفته بیشتر است.

ما به اندازه کافی روانشناس و مشاور داریم

وی تاکید کرد: اینکه فکر کنیم جامعه ما با کمبود روانشناس و مشاور مواجه است و باید همه فارغ التحصیلان این رشته مجوز بگیرند تا افراد بیشتری به این صنعت جذب شوند، اشتباه است. .ما در حال حاضر به اندازه کافی روانشناس و مشاور داریم، البته این بدان معنا نیست که افراد وارد این حرفه و رشته نمی شوند، اما در این زمان با شرایطی مواجه هستیم که رشته روانشناسی بیش از هر رشته انسانی دیگری مانند دانشجویی است. حقوق.دانشگاه پیام نور دارای تعداد زیادی دانشجو و دانشجو در مقاطع مختلف از دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی آزاد و غیرانتفاعی است که به مرور فارغ التحصیل می شوند و همگی برای درمان روان درمانی اقدام می کنند و دریافت می کنند. مجوز، و مشخص نیست رقابت چیست. بین رخ دهد.

صفرونیا افزود: به عنوان مثال به ازای هر 200 نفر در آمریکا یک پزشک با مدرک دکترا وجود دارد. در کشور ما هم آمار یکسان است که آمار بدی نیست اما تفاوت روانشناسان ما با سایر کشورهای پیشرفته است. در کشور ما روانشناسان کار و ارائه خدمات می کنند که اکثر آنها فوق لیسانس هستند و در کشورهای پیشرفته اکثر روانشناسان دارای مدرک دکترا هستند.

از مشوق های متقاضیان برای دریافت مجوز کار تا نیاز به غربالگری سلامت روان در کمیسیون های ویژه

رئیس کمیسیون روانشناسی جامعه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین روند اعطای مجوز به روانشناسان در کمیسیون های ویژه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور را یادآور شد: از سوی دیگر متاسفانه استاندارد خاصی برای صدور مجوز در کمیسیون های مختلف نظام روانشناسی وجود ندارد و بسیاری از مراجعین از انتظار طولانی برای دریافت پروانه بهره برداری ناامید و دلسرد شده اند. اما فردی که به عنوان روانشناس و مشاور در این سمت قرار گرفته است باید بپذیرد که از سلامت روانی کامل برخوردار باشد و وضعیت روانی و علمی او به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد تا مثلا مجوز دریافت کند. چگونه فردی که دارای اختلال شخصیت است یا افسرده و مضطرب است می تواند به دیگران مشاوره بدهد؟ لذا بررسی توان روانی و علمی متقاضی پروانه بهره برداری ضروری است.

دو سال انتظار برای دریافت پروانه بهره برداری؛ چرا زمان زیادی برای بررسی صلاحیت متقاضیان در کمیسیون ها وجود دارد؟

به گفته رئیس کمیسیون روانشناسی اجتماعی سازمان نظام روانشناسی، علت وقت گیر بودن مصاحبه متقاضیان مجوز در نظام روانشناسی و نظام مشاوره کشور به اتفاقات متعددی از جمله افزایش تعداد متقاضیان برمی گردد. اساتید کمتری برای انجام مصاحبه. در کمیسیون های ویژه است.

وی ادامه داد: مصاحبه در کمیسیون های ویژه توسط اساتید رایگان است بنابراین استادی که انگیزه مالی ندارد باید برای انجام مصاحبه وقت بگذارد. بنابراین می بینیم که بسیاری از اساتید تمایلی به انجام این مصاحبه ها ندارند. گاهی متقاضیان برای دریافت پروانه بهره برداری بین یک تا یک و نیم تا دو سال در نوبت منتظر می مانند. هر مصاحبه معمولا از نیم ساعت تا 45 دقیقه طول می کشد و طبیعتاً بیش از 8 متقاضی در روز مصاحبه نمی شوند. سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باید با تعامل با سایر سازمان ها و ارگان ها منابع مالی خود را افزایش دهد تا تعداد کمیسیون ها و مصاحبه کنندگان افزایش یابد.

“روانشناسی” را با هدف بهبود “اکنون” بخوانید.

صفری نیا خاطرنشان می کند که برخی از دانش آموزان می گویند که برای تحصیل در رشته روانشناسی و مشاوره فقط به منظور «احساس خوب» آمده اند، در حالی که برای برخی دیگر، تحصیل در این رشته به آنها عزت نفس کاذب می دهد. وی گفت: در این میان برخی از افراد به دلیل روانشناس بودن این اعتماد به نفس کاذب دارند که همه اعمال، رفتار و گفته هایشان درست است. در واقع این موارد در مصاحبه های کمیسیون ها به درستی بررسی می شود.

ما به عنوان رئیس انجمن روانشناسان اجتماعی ایران با تمرکز روانشناس و مشاور در شهرهای بزرگ مواجه هستیم که این نگرانی را دارد که روانشناسان و مشاوران عموماً هزینه خدمات و مشاوره روانشناسی را در شهرهای کوچک پرداخت نکنند. متقاضیان مجوز در مناطق خوب تهران و سایر کلان شهرها و همچنین در مناطق دورافتاده و دورافتاده خدمات ارائه می دهند.

از درک نیاز به تفاهم با سازمان امور مالیاتی تا هزینه عوارض شهرداری؛ خواسته های روانشناسان چیست؟

صفری نیا با بیان اینکه با کمبود روانشناس مواجه نیستیم، روز به روز بر تعداد فارغ التحصیلان این رشته افزوده می شود و از روانشناسان دارای مجوز حمایت کافی نمی شود، تصریح کرد: صفری نیا درباره خواسته ها و مشکلات کلیدی روانشناسان توضیح داد: بیمه روانشناسان. یکی از خواسته های اصلی خدمات روانشناسی و مشاوره است. در صورتی که این خدمات تحت پوشش بیمه های پایه و جانبی باشد، افراد بیشتر به روانشناس مراجعه می کنند. از سوی دیگر تفاهم و مذاکره ای بین انجمن روانشناسی و سازمان نظام روانشناسی و رایزنی کشور با سازمان روانشناسی در پرداخت مالیات وجود ندارد و این در حالی است که بسیاری از اصناف برای پرداخت مالیات خود با این سازمان مذاکره می کنند. خیر

به گفته وی، شهرداری سالانه میلیون ها عوارض گمرکی بابت هویت دفتری روانشناسان دریافت می کند، در حالی که با تفاهم سازمان نظام روانشناسی و رایزنی کشور با شهرداری می توان این مشکل را حل کرد.

دخل و خرج های نابسامان با اجاره گران دفاتر و هزینه های اعلامی

همه این استاد روانشناسی خاطرنشان کرد: هزینه های بالای اجاره دفاتر، مالیات نظام مالی، عوارض شهرداری و خدمات بیمه ای و به دلیل ارزان نبودن هزینه های تعیین شده برای 45 دقیقه، درآمد حاصل می شود. و هزینه های روانشناس و مشاور برابر نیست. گاهی اوقات از هر 100 مرکز مشاوره در یک کلان شهر فقط 10 مرکز وجود دارد و بسیاری از این مراکز تعطیل می شوند و برخی در نهایت با هم همکاری می کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: دو سال از انتصاب اعضای شورای مرکزی سازمان روانشناسی و مشاوره می گذرد و در عین حال نتوانسته انتخاباتی برای تعیین اعضای جدید برگزار کند. این روانشناس این بی توجهی را ناکارآمد خواند، روانشناسان و مشاوران را مد نظر قرار داد و با اشاره به دیگر موارد موجود بر لزوم توجه نهاد روانشناسی و مشاوره کشور به این موضوع تاکید کرد: وجود ارگان های متعدد رقیب در فرآیند صدور مجوز از جمله وزارت دادگستری، رفاه و ورزش و جوانان منجر به موازی کاری شد و این در حالی بود که افراد و ارگان های رقیب صدور مجوز این سازمان ها استانداردهای لازم را برای ارائه روانشناسی نداشتند. خدمات و مشاوره به عموم

رئیس انجمن روانشناسان اجتماعی ایران با اشاره به اهمیت حضور و تخصص روانشناسان و مشاوران در اتخاذ تصمیمات مهم اداری در کشور خاطرنشان کرد: ب.رویکرد فعلی ساختار اداری کشور افزایش توصیه به روانشناسان در هنگام بروز مشکل است، زیرا روانشناسان و مشاوران تنها با افراد ترنس سروکار دارند و در عین حال از تصمیم گیری های اشتباه از ابتدا جلوگیری می کنند. مشکلات روانی رخ نمی دهد. بنابراین ضروری است که روانشناسان و مشاوران در تصمیم گیری های مدیران کشور مشارکت داشته باشند.

صفرونیا در پایان سخنانش روانشناسی را حرفه ای «مفید» خواند و گفت: بسیاری از روانشناسان و مشاوران دارای مجوز هیچ حمایت مالی، عاطفی و حرفه ای ندارند. حتی روز روانشناس و مشاور از سوی دولت به عنوان روز ملی به رسمیت شناخته نشده است و با توجه به اهمیت سلامت روان مردم، حمایت بیشتر از روانشناسان ضروری است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.